Profil řidiče - Heikki Kovalainen
Heikki Kovalainen se narodil v roce 1981 ve Finsku a stejně jako mnoho jiných finských řidičů se propracovával na motokárovém závodění na jednomístný závod. Zúčastnil se Nissanu ve Formule Renault, Formule 3 a Světové série, než se vydal do krmné série F1, GP2.

Kovalainen dosáhl dobrého startu tím, že vyhrál úvodní závod nové série, a nashromáždil dobré vedení v šampionátu. Nico Rosberg bohužel prošel zezadu se svým týmem a vyhrál titul, přičemž Heikki byl na druhém místě. Zklamání však bylo krátkodobé, protože ho Renault přihlásil jako svého zkušebního řidiče. V roce 2007 získal plnou závodní jízdu, postoupil do Fisichelly a nahradil Alonso, který se přestěhoval do McLarenu. Heikki v tomto roce debutoval v Austrálii.

Bohužel to pro nováčky nebyl velký závod a šéf týmu Flavio Briatore byl ve své kritice nesmírně tvrdý, neslavně prohlašoval, že Heikkiho bratr musel vzít auto - bylo to tak špatné. Zbytek jeho sezóny byl docela anonymní, až na jednu obrovskou havárii. Renault v předchozích dvou letech nevystupoval tak dobře, jak to bylo, a tým jednoznačně utrpěl ztrátu Alonso.

Když se Španěl v roce 2008 vrátil do Renaultu, Kovalainen přešel k McLarenovi, podruhé, když vstoupil do Alonsovy boty. Ve spojení s Lewisem Hamiltonem se od začátku zdálo zřejmé, že bude McCarenovým favoritem číslo dvě. Přesto se zdálo, že Heikki zapadá do týmu mnohem lépe, než tomu bylo u Renault, a přestože se nevedl tak dobře jako jeho týmový kolega, zdálo se, že jeho důvěra rostla s postupujícím obdobím. Kovalainen letos vyhrál závod, ale i on připouští, že to byla rána štěstí. Maďarská Grand Prix viděla, jak Massa dominuje, když se jeho motor rozhořel, a tak se Finn stal 100. výhercem Grand Prix.

Pro nadcházející sezónu bude Heikki muset nadále zlepšovat svůj výkon a prokázat, že může bojovat s Hamiltonem na trati. Lewis bude obhajujícím mistrem světa, takže to bude zajímavá bitva mezi nimi, pokud to Heikki dokáže.

Navštivte prosím fóra, abyste mi mohli sdělit své myšlenky na Heikki - ať už to zvládne jako budoucího šampiona a jak se letos chystá.

Video Návody: Profil řidiče: Kličkující zajíc (Smět 2024).