Walking My First 5K
Když se závod Kindleberger 5K Run a Fitness Walk 2015 začal připravovat, postavil jsem se do zad. Jako chodec a relativně pomalý chodec používající tyče Balance Walking jsem nechtěl být v cestě těm rychleji než já. Zněl roh. 5K v pergamenu v Michiganu začalo.

Ranní slunce v 8:30 ráno bylo jasné a teplé, zatímco ranní vzduch si stále udržoval část svého nočního chladu. Když jsem šel, moje vnímání chladu brzy zmizelo.

Přestože jsem v mém sousedství chodil téměř denně nordic walking po dobu několika měsíců, kurz 5K začal mnohem horší než moje okolí. Jít nahoru do kopců poskytl dobré kardiovaskulární cvičení, zatímco sestupování z kopců zpochybnilo moji schopnost vyrovnat se. Přesto jsem pro sebe dokázal najít a udržet dobré tempo.

Běžci rychle zmizeli z pohledu. Udržoval jsem svou pozici směrem k zadní části smečky, s několika dalšími chodci před a za mnou. S trekingovými hůlkami jsem si dokázal udržet lepší formu a rovnováhu, vyhnout se zakopnutí o vlastní nohy (problém zvaný „kapka na nohu“) a chodit rychleji, než bych dokázal bez hůlek.

Každý tak často v průběhu závodu byli dobrovolníci rozmístěni, aby pomohli účastníkům vést. I když jsem šel ke konci smečky, každý z dobrovolníků byl povzbuzující a nadšený. Pomohli mě inspirovat k tomu, abych předváděl své nejlepší schopnosti. Během 5K jsem v žádném okamžiku nezažil pocit, že jsem ve srovnání s ostatními, kteří byli rychlejší a silnější, negativně. Pokud došlo k nějakému srovnání, bylo to z mé vlastní tvorby.

Nikdy předtím jsem se nezúčastnil závodu. Myslel jsem, že takové rasy jsou pouze pro sportovně talentované. Nepovažuji se za sportovce.
Před několika lety mi byla diagnostikována neuromuskulární choroba Charcot Marie Tooth (CMT), dědičná a progresivní forma periferní neuropatie. Ačkoli byla diagnostikována pouze v posledních několika letech, celý život jsem měla tuto genetickou poruchu. Vzhledem k závažným problémům s nohama způsobeným CMT jsem od dospívání nemohl běžet ani se účastnit jakéhokoli typu sportů s vysokým dopadem.

Navzdory fyzickým omezením jsem byl věrný svému cvičení. Téměř 30 let jsem prostřednictvím nemoci, ordinace, těhotenství a fyzického omezení cvičil nějakým způsobem alespoň třicet minut téměř každý den. Jsem Bohu vděčná, že dokážu i nadále chodit a cvičit.

Při pohledu zpět mě překvapuje, že jsem v dospělosti našel vášeň a odhodlání k kondici a cvičení. Jako dítě jsem se obával účasti v povinné třídě tělesné výchovy pět dní v týdnu, nejprve prostřednictvím dvanáctého ročníku. Byl jsem nekoordinovaný, pomalý běžec a vždy poslední, který byl vybrán pro týmy. Musel jsem nosit speciálně vyrobené ortopedické boty spíše než sportovní boty. Přišel jsem přijmout názor svých kolegů, že jsem rozhodně nebyl sportovcem. Přesto jsem se během mých raných vysokoškolských let věnoval své každodenní kondici.

Nikdy jsem neuvažoval o vstupu do 5K, dokud jsem šel vidět, jak moje dcera dokončila provoz prvních 5K před několika týdny. Atmosféra v cílové čáře byla tak povzbudivá! Každému finišerovi, od prvního běžce po posledního chodce, bylo oznámeno jeho jméno a na cílové čáře je lidé povzbuzovali. Než jsem byl svědkem závodu, který běžela moje dcera, myslel jsem si, že závody byly pouze pro ty, kteří dokázali běžet rychle a dobře. Když jsem to viděl, rozhodl jsem se, že možná pro mě může být 5K (dokonce).

Do závodu jsem vstoupil bez naděje na výhru nebo umístění do závodu. Moje cíle byly jednoduché - dokončit závod, abych si dokázal, že jsem to dokázal dokončit a udržovat tempo lepší než 20 minut na kilometr. Doufal jsem, že se vyhneme poslednímu.

Kromě toho jsem chtěl zvýšit povědomí o CMT, protože se zdá, že většina lidí o této poruše nikdy neslyšela. Měl jsem na sobě tričko a náramek od Charcot Marie Tooth Association. Před závodem jsem si povídal s běžcem o našich cílech závodu. Řekl jsem jí o Charcot Marie Toothové, jak mě to ovlivnilo a proč jsem se rozhodl závodit. Před závodem jsem také viděl rodinu z mého kostela a mluvili jsme o své diagnóze s CMT.

Když jsem dorazil na cílovou čáru, bylo mi oznámeno mé jméno a lidé mě tleskali. Moje děti byly na cílové čáře, aby mě rozveselily. Stejně tak běžec, se kterým jsem mluvil před začátkem závodu, a moji přátelé z kostela. Podařilo se mi dokončit svůj první 5K!

Závod jsem dokončil za 52 minut a 46 sekund, tempo necelých 17 minut na kilometr (16 minut 59 sekund na kilometr). Přišel jsem ve 224 z 226 závodníků.

Takže budu znovu chodit v 5K? Věřím, že to udělám. Konfrontoval jsem svůj strach z konkurence a z příchodu ke konci. Cítil se víc než jen v pořádku - Cítil se skvěle. Ne, v takovém závodě nikdy nevyhraji ani nezařadím. Ale mohu a budu i nadále vyzývat sebe, abych udělal, co je v mých silách, abych si udržel sílu a povstal nad mé obavy, přijal nové cíle a dosáhl toho, co mohu v rámci parametrů svých vlastních omezení.Přestože jsem skončil téměř na poslední, počítám to jako osobní vítězství. V tom jsem vítěz.