Phelps vyhrál 8. olympijské zlato
17. srpna 2008 získal plavec Michael Phelps svou osmou zlatou medaili na olympijských hrách v Pekingu. Jeho cílem bylo porazit amerického plavce Marka Spitze, který na olympijských hrách v roce 1972 v Mnichově získal sedm zlatých medailí.

Phelps vyhrál tři štafety v pekingských hrách a pět samostatných závodů. Zařídil sedm světových rekordů a jeden olympijský rekord a pro každý závod předvedl své nejlepší časy.

Čtyři roky před touto událostí vyhrál Phelps šest olympijských zlatých medailí a dvě bronzové medaile v Aténách. Jeho celková olympijská medaile je na druhém místě pouze za Larisu Latyninu, která v průběhu tří olympijských her získala celkem osmnáct medailí.

Michael Fred Phelps se narodil v Towsonu v Marylandu. Začal plavat, když mu bylo šest, jako vývod pro jeho hojnou energii. V 6. ročníku mu byla diagnostikována porucha hyperaktivity s deficitem pozornosti (ADHD) a zdálo se, že plavání pomohlo.

Ve věku 10 let Phelps již dosáhl národního rekordu ve své věkové skupině. Ve věku 15 let se kvalifikoval na letní olympijské hry v roce 2000 a stal se nejmladším mužem, který v 68 letech vytvořil americký olympijský plavecký tým.

Některé fyzické atributy pomohly Phelpsovi během jeho fenomenální plavecké kariéry. Otázka byla položena, pokud jsou jeho nohy „příliš dobré, aby to byla pravda“. Jeho extrémně velké nohy pomáhají rychleji ho pohánět vodou.

Tento komentář k jeho nohám naznačoval, že byly větší kvůli drogám zvyšujícím výkon. Phelps se moudře přihlásil do projektu Believe, zřízeného americkou antidopingovou agenturou, a nechal se během olympijských her testovat na drogy celkem devětkrát. Prošel každým testem na drogy.

V roce 2004 byl Phelps zatčen za řízení pod vlivem alkoholu v Salisbury v Marylandu. Dostal osmnáctiměsíční zkušební dobu, dostal pokutu 250 $ a byl povinen hovořit se studenty středních škol o rizicích pití a řízení motorových vozidel. Nazval to izolovaným incidentem a uznal, že spouští hodně lidí.

O pět let později se v britském časopise objevila fotografie, která mu ukázala použití bongu, zařízení používaného ke kouření tabáku nebo marihuany. Za tento incident nebyl stíhán z důvodu nedostatečných důkazů. Kellogg však neobnovil svou smlouvu o schválení a USA Swimming ho pozastavil z plavání na tři měsíce.

Poté, co vyhrál olympijské hry 2008, Phelps založil Michael Phelps Foundation. Cílem nadace je podporovat zdravější životní styl se zaměřením na růst plavání.

Video Návody: Olympic Super G Full Send ???? | VLOG 8 (Duben 2024).