Kentucky Speedways Anti-Trust soud
Jak by mohla Carmen Sandiago říci: „Kde je na světě Sparta, Kentucky“? A proč je pro NASCAR důležitý? Sparta, Kentucky je domovem Kentucky Speedway, 1,5 míle oválného tvaru D, který byl otevřen v roce 2000. V Kentucky Speedway se ročně konají 4 závodní víkendy včetně autobusů The Busch Series a Craftsmen. Ale žádný pohárový závod! A tam přicházejí všechny potíže.

V červenci 2005 podala Kentucky Speedway žalobu proti NASCAR a ISC (International Speedway Corporation). V žalobě tvrdí, že NASCAR a ISC porušily federální antimonopolní zákony tím, že nezákonně omezily nabídky, které by umožnily Kentucky Speedway získat závody série pohárů, aby mohly mít finanční prospěch. Podle právníků pro Kentucky Speedway bylo jejich záměrem ujistit se, že nejpopulárnější divácký sport národů používá fair play a fair racing.

Jerry Carroll prezident Kentucky Speedway v době podání žaloby řekl Bill France Jr., že by nikdy nedostal pohárový závod, když postavil dráhu. Bylo to nešťastné kvůli obrovskému množství fanoušků NASCAR v této oblasti. Ti fanoušci, kteří chtějí jít na pohárový závod, musí cestovat mimo stát do Bristolu nebo Martinsville, aby se dostali na nejbližší trať. Trať ve Spartě je centrálně umístěna a přitahovala by také fanoušky z Ohia. Fanoušci podali petici, napsali dopisy a dokonce se oblékli do vtipných kostýmů, které nesly znaky žádající o pohárový závod během televizního pokrytí závodů Busch. Ale bez úspěchu!

ISC tvrdí, že Kentucky Speedway nezískal pohárový závod především proto, že je ve venkovském prostředí, 45 minut od centra Cincinnati a jen něco málo přes dvě hodiny od Indianapolis. Další tvrzení zahrnují, že plochodrážní dráha byla vedena nezkušenými lidmi, kteří byli trpcí, protože ostatní promotéři byli úspěšnější. Kentucky Speedway tvrdí, že NASCAR i ISC jsou v podstatě řízeny francouzskou rodinou a že 12 z 22 skladeb, které mají závody v poháru, vlastní a provozuje ISC.

Žaloba v hodnotě 400 miliónů dolarů zůstala v Kentucky, i když se NASCAR a ISC pokusily přenést do soudního systému na Floridě. Soudce uvedl, že o případ existuje silný veřejný zájem a že by měl být v této oblasti vyřešen. NASCAR několikrát požádal o propuštění během procesu, ale byly neúspěšné. V obleku je zahrnuto několik citlivých finančních dokumentů z každé dráhy, která má pohárový závod, a bylo neočekávané, že se do léta 2007 dostane soud.

V roce 2007 Kentucky Speedway revidovala žalobu. Už chce přinutit NASCAR, aby jim dal pohárový závod. Nová žaloba říká, že NASCAR a ISC musí vyvinout „objektové faktory“ pro udělování pohárových závodů. Kentucky Speedway věří, že francouzská rodina by měla být nucena prodat buď NASCAR, nebo ISC. Tvrdí, že mají příliš mnoho kontroly, protože dokázali donutit další dráhy, které ovládali, aby „prodali“ své pohárové závody na Kentucky Speedway. Dokonce hrozí New Hampshire ztrátou budoucích dat, pokud se prodá Kentucky.

V roce 2008 byl soud zamítnut, ale to nebyl konec. Kentucky Speedway podala odvolání okamžitě. Prohlášení soudce tvrdilo, že Kentucky Speedway dostala každou příležitost a nebyla schopna prokázat, že byly porušeny protimonopolní zákony. V květnu 2008 byla Kentucky Speedway prodána společnosti SMI (Speedway Motorsports Incorporated), která je soutěží o ISC. Část dohody o prodeji tratě říká, že žaloba bude stát a nebude proti ní SMI a jejich předseda a majitel Bruton Smith.

Smith je hlavním promotérem a očekává, že bude schopen získat nebo přesunout pohárový závod do Kentucky, ačkoliv NASCAR neuvažuje o datu, dokud nebude proces ukončen. Očekává se, že bude uzavřen v květnu letošního roku, což by Smitha posunulo za uzávěrku pro podání pohárového data v roce 2010.

Pro Kentucky Speedway to byla dlouhá cesta do kopce. Fanoušci se vážně dívali a přemýšleli, jestli by někdy získali pohárový závod. Vypadá to však, že konečně přichází nějaké řešení. Bez ohledu na výsledek případu se zdá, že Bruton Smith bude schopen získat Kentucky, co chce, je to první pohárový závod. Pokud se to stane skutečností, očekává se, že fanoušci přetečou trať. Smith stojí, aby z této dráhy dosáhl obrovských zisků, možná to měl ISC vidět.

Video Návody: October 3, 2019 – BCC land Use Meeting (Smět 2024).